DELO.UA: «Запаси сталі в українських портах збільшилися до 5-річного максимуму»

21.01.14

m_logo-2Нарощування виробництва в грудні 2013-го в умовах ослаблення попиту на зовнішніх ринках зумовило різке зростання запасів прокату в українських портах – на 27 % до 2245 тис. тонн порівняно з кінцем листопада минулого року. Обсяги запасів українського прокату злетіли на 31% до 1655 тис. тонн – максимум з 2009 року. Про це повідомляється в прес-релізі ДП “Укрпромзовнішекспертиза” (УПЕ) від 13 січня з посиланням на щомісячне дослідження ринку стали, проведене цією компанією.
У сегменті довгомірного сталевого прокату портові запаси української продукції за місяць зросли на 130 тис. тонн. “Спад торгівлі обумовлювався вкрай острожної закупівельної політикою трейдерів і кінцевих споживачів. Покупці, на відміну від попередніх років, зайняли жорстку позицію на ринку, відмовляючись приймати на себе ризики нарощування складів наприкінці фінансового року”, – наводиться в релізі коментар Павла Перконос, заступника начальника аналітичного відділу УПЕ. При цьому в повідомленні уточнюється, що лише в сегменті довгомірних напівфабрикатів виробникам з СНД вдалося до кінця минулого місяця закрити ряд великих угод з перекатчиками з Близького Сходу і з Північної Африки, добившись невеликого зростання цін угод (до 505-515 $ / тонна на умовах поставки FOB).
По продукції плоского прокату зростання запасів виявився ще більш істотним – близько 260 тис. тонн. Виробникам з СНД ще на початку минулого місяця вдалося реалізувати приріст цін на ринку Туреччини на 10-15 $/тонна. З третьої декади грудня активність на ринках різко знизилася. Проте вже в другій половині січня постачальники з СНД мають намір вийти на ринок з пропозицією продукції лютневого виробництва за вищими цінами.
За прогнозами експертів УПЕ, зміцненню експортних цін на українську довгомірну металопродукцію в січні посприяє “низький рівень запасів в ряді регіонів, а також бажання виробників компенсувати втрати попередніх періодів в умовах збереження високої собівартості”. У сегменті плоского металопрокату ціни продовжать зростання в січні-березні 2014 -го. “У січні трейдери будуть продовжувати поповнювати запаси в очікуванні сезонного збільшення попиту кінцевих споживачів у весняний період. Крім того, контрактні ціни на бразильське залізорудну сировину, частково використовується в країнах Європи і в Туреччині, виростуть в I кварталі 2014 року, що призведе до зростання собівартості. Ці фактори будуть штовхати ціни вгору і в лютому – березні”, – аргументує Перконос.
Вагомими факторами, що стримують масштаби зростання в найближчі місяці, залишаться різко зрослі запаси продукції в українських портах, а також знову посилений тиск на світові ціни з боку китайських постачальників, що пропонують свою продукцію за конкурентними цінами.
За даними УПЕ, що приводиться на порталі ugmk.info, в період з 12 грудня 2013 року по 9 січня 2014 українська сталева заготовка на умовах FOB Чорне море подорожчала на 0,4 % (+ $ 2/тонна), арматура – на 0,4 % (+ $ 2/тонна), катанка – на 0,9% (+$ 5/тонна). Вартість сортового прокату ($ 600/тонна) у цей період залишалася без змін. Ціна сляба за той же час зросла на 2 % (+ $ 10/тонна), товстолистового прокату – на 0,6 % (+ $ 3/тонна), вартість гарячекатаного ($ 545/тонна) і холоднокатаного рулону ($ 615/тонна) не змінилася.