Триває зростання цін на ринках довгого і плоского прокату

07.09.20

sortovoj-i-fasonnyj-prokat-thumb

Протягом серпня продовжувалося поступове відновлення цін на довгий прокат в більшості регіонів завдяки зняттю жорсткого карантину і активізації замовлень на осінній період. Середньомісячні ціни на заготовку в залежності від регіону піднялися на $23-28, котирування арматури і катанки виросли на $30-33 і $26-37 відповідно. Підтримку ринку надало підвищення цін на ринку брухту (+$29 щодо липня) і залізорудної сировини (+$12)

Драйвером зростання як і раніше виступає Китай завдяки стабільному внутрішньому попиту. У перший тиждень вересня локальні ціни на заготовку в Китаї піднялися ще на $13 до $509-528/т exw з 13% ПДВ. Внутрішні ціни на арматуру і катанку в порівнянні з останнім тижнем серпня зросли на $10-12 до $562/т exw і $585/т exw з 13% ПДВ. Слідом за цим вищі пропозиції по заготівлі почали приймати китайські імпортери. У свою чергу, це сприяє зміцненню підвищувальних настроїв на ринках Південно-Східної Азії. Пропозиції заготовки в регіоні збільшилися на $5-10 до $435-455/т cfr. Мінімальні імпортні ціни на арматуру і катанку в Південно-Східної Азії виросли на $15. Угоди по арматурі укладалися за $485-495/т cfr, по катанці – $495-510/т cfr.

В останні тижні йде активізація попиту на довгий прокат на ринках. В очікуванні активізації будівельних робіт на початку осені виробники з Близького Сходу і Північної Африки підвищили котирування на вересневу продукцію на $4-27. На імпортних ринках MENA ціна заготовки в перший тиждень вересня піднялася на $10 до $425-440/т cfr. Угоди по арматурі укладались в діапазоні $455-485/т cfr.

Користуючись сприятливою ситуацією на ринку брухту і зростанням попиту в будівництві, підвищують ціни на заготовку і готовий прокат турецькі компанії. За останні два тижні заготовка на внутрішньому ринку Туреччини подорожчала на $10 до $425-435/т exw. Внутрішні ціни в перший тиждень вересня зросли на $9-10 до $457-462/т exw.

Зростання замовлень відзначається на ринку довгого прокату в ЄС. На початок вересня європейським компаніям вдалося підвищити котирування арматури на внутрішньому ринку на €10-25 до €435-470/т з доставкою.

Завантаження українських потужностей у сегменті довгого прокату за підсумками серпня склало 39,5%, що на 0,7 п.п. нижче в порівнянні з липневим показником. Незначне скорочення випуску прокату в серпні було обумовлено вимушеними зупинками для проведення ремонтних робіт, а також традиційним затишшям у торгівлі на піку відпускного сезону.

Згідно з прогнозами експертів «Укрпромзовнішекспертизи» традиційне пожвавлення ділової активності після літньої перерви і необхідність підтримки складських запасів для покриття попиту в період осіннього циклу будівельних робіт буде сприяти підтримці висхідного тренда на ринку прокату. В умовах високих цін на брухт виробники будуть наполягати на подальшому підвищенні цін. У той же час загроза другої хвилі COVID-19 і несприятливі прогнози щодо уповільнення світової економіки і скорочення споживання прокату в більшості регіонів будуть стримувати трейдерів від активних закупівель і посилять їх опір значному зростанню цін.

На регіональних ринках плоского прокату стрімке зростання внутрішнього попиту в Китаї починаючи з другої половини травня, створив сприятливі умови для постачальників. Більшість експортерів зосередилися на даному ринку, що сприяло приросту цін в травні-липні на $75-90 від рівня локального мінімуму. У серпні позитивний ціновий тренд продовжився і в результаті ціни в середньому зросли ще на $30-50. До фактору попиту в країнах Південно-Східної Азії додався фактор попиту на ринку Туреччини і в країнах ЄС, а також істотний приріст вартості сировинних ресурсів.

Починаючи з серпня спотова ціна на г/к і х/к рулони в Шанхаї зросла на 120-360 юанів до 4060 і 4680 юанів/т. Експортні котирування за цей час зросли на $40-65 до 515-530 і 575-585 $/т fob. На початку вересня вартість слябів і г/к рулонів в країнах Південно-Східної Азії досягла 455-460 і 525-530 $/т cfr відповідно. На початку серпня ціни були на $30-45 нижче.

У Туреччині виробники тонколистового прокату змогли в черговий раз підвищити ціни. Упродовж серпня підтримку цьому тренду надали рівень попиту, подорожчання сталевого брухту, залізної руди і імпортних слябів. Місцеві виробники г/к і х/к прокату в кінці тижня продавали продукцію відповідно по 525-535 і 575-585 $/т exw, що на $25-35 вище, ніж на початку серпня.

Ще в останній декаді серпня постачальники тонколистового прокату з СНД повністю сконцентрувалися на реалізації жовтневого прокату. Ціни угод г/к і х/к рулонів в портах Чорного моря, за останньою наявною інформацією, протягом серпня зросли на $50-60 до 490-505 і 545-545 $/т fob відповідно.

На внутрішньому ринку Італії подорожчав прокат через активізацію попиту в Європі і збільшення базових цін ArcelorMittal. Так, реальні діапазони угод в країні на г/к і х/к прокат склали 435-455 і 520-550 €/т exw, на €40-60 вище, ніж місяцем раніше.

На ринку тонколистового прокату в США протягом серпня спотові ціни на місцевий тонколистовий прокат зросли на $94-101. У підсумку г/к прокат на початку вересні реалізується по 586 $/т exw, а х/к прокат – по 767 $/т exw.

Аналітики «Укрпромзовнішекспертизи» прогнозують, що у вересні постачальники з СНД продовжать піднімати ціни на прокат в портах Чорного моря, адже на ринок після сезону відпусток вийдуть споживачі з США і ЄС, збільшивши рівень попиту. Крім цього, рівень попиту в Китаї продовжить зростати на тлі прийнятих урядових заходів зі стимулювання інфраструктурного будівництва. Конкретна динаміка цін буде залежати від багатьох фактор, включаючи можливий форс-мажор з повторенням карантинних заходів в умовах можливого початку другої хвилі пандемії. Проте, рівень цін на сталевий брухт в Туреччині і залізну руду в Китаї обіцяє бути на досить високому рівні, надаючи підтримку місцевим виробникам прокату для утримування високих цін.