Сезонне падіння попиту на металургійну продукцію змусило постачальників знижувати ціни

31.08.21

Prokat-274x300

У серпні на регіональних ринках довгого прокату відбулося сезонне скорочення попиту. Пік літніх відпусток, припинення будівельних проектів на Близькому Сході та Південно-Східній Азії під впливом COVID-19 негативно позначилися на цінах заготівлі й готового прокату, падіння яких склало $30-80 в залежності від регіону.

Негативний вплив на настрої покупців зробило падіння цін на сировинних ринках. Зокрема, спотові ціни на австралійську руду (62% Fe) в Китаї на початку вересня впали до $147,5/т cfr з $203-205/т cfr. Середньомісячна ціна на імпортний брухт у Туреччині в серпні знизилася до $453/т cfr проти $486/т cfr в попередньому місяці. В цілому невизначеність і все ще слабкий попит на початку вересня негативно вплинули на настрої покупців, що штовхало ціни до низу.

У Китаї ціни на заготовку в останній тиждень серпня зросли в порівнянні з попереднім тижнем на $11 до $777-793/т exw з 13% ПДВ (внутрішній ринок) і на $7,5 до $685/т cfr (імпорт), але покупці не підтримали підвищення і зайняли вичікувальну позицію. Позицію спостерігача також зайняли імпортери заготовки і арматури в Південно-Східної Азії, оцінюючи різке падіння цін на руду в кінці тижня до $147,5/т cfr проти $158,5/т cfr в понеділок. Угоди по арматурі і катанці на імпортних ринках Південно-Східної Азії в середньому знизилися на $7,5 по арматурі та $5 по катанці, коливалися в діапазонах $725-748/т cfr і $730-830/т cfr відповідно.

Імпортери довгого прокату в MENA в останній тиждень серпня не поповнювали запаси і ціни на заготовку і арматуру на імпортному ринку за тиждень знизилися на $17,5 і $12,5 відповідно до $625-675/т cfr і $695-705/т cfr.

Спадний тренд, підтриманий недостатнім попитом і посиленням опору покупців, переважає на ринках довгого прокату Туреччини і ЄС. Арматура та катанка на внутрішньому ринку Туреччини впали в ціні на $7,5 і $20, експортні пропозиції знизилися на $5 і $10.

Аналітики «Укрпромзовнішекспертизи» прогнозують, що практично весь вересень ситуація на ринку довгого прокату в більшості регіонів буде залишатися нестійкою. Падіння цін на заготовку і готовий прокат в серпні на тлі все ще слабкого попиту на ринках Близького Сходу і Південно-Східної Азії через загрозу нової хвилі COVID-19 і посилення карантину будуть утримувати покупців від активних закупівель до прояснення ситуації. Ослаблення цін на залізорудну сировину і невисокий рівень цін на лом нададуть додатковий тиск на ринок. Регіональні ринки тонколистового прокату протягом серпня демонстрували низхідний ціновий тренд під впливом різних факторів. У Китаї протягом серпня ціни на гарячекатаний прокат знизилися на $15 до 930 $/т fob. На падіння цін вплинули нестабільність на ринку ф’ючерсів, негативні очікування скорочення виплавки сталі, сезонний низький попит, а також можливе введення 10-25% експортного мита на плоский прокат. У той же час х/к прокат протягом серпня виріс на $95 в зв’язку зі скасуванням повернення 13% ПДВ при експорті з Китаю.

Низькі обсяги виробництва і стабільний попит дозволив США в серпні продовжити демонструвати значний приріст спотових цін на готовий прокат. Постачальники наростили котирування в середньому $70 на г/к і х/к прокат (проти $100 і $145 в липні). До того ж з кінця серпня час відвантаження прокату зменшився на 2 тижні з 10-12 раніше.

На європейському ринку спостерігався серпневий знижувальний ціновий тренд, як на імпортний, так і місцевий прокат. Більшість великих покупців були відсутні у зв’язку з періодом літніх відпусток, інші гравці зайняли вичікувальну позицію. Вартість г/к і х/к прокату на внутрішньому ринку опустилася за місяць до 1025 €/т exw і 1265 €/т exw, ціни імпортних г/к і х/к рулонів склали 1166 та 1361 $/т cif.

На постачальників турецького ринку негативно впливав низький попит, «китайський» фактор і низькі ціни на сталевий брухт. Ціни на протязі серпня знизилися до значень 980 і 1210 $/т exw на г/к і х/к прокат, що еквівалентно – 60-80 $/т.

На ситуацію в портах Чорного моря впливали ті ж фактори, що змусило постачальників знижувати котирування для реалізації прокату в умовах низької торгової активності. Різниця в цінах липня і серпня склала 30$ на г/к і 70$/т fob на х/к прокат.

У вересні постачальники з СНД після тривалого періоду зниження цін будуть намагатися збільшити маржу. Падіння вартості залізорудної сировини на ринку Китаю до 147 $/т з кінця липня вкрай негативно позначається на цінах. У зв’язку з цим ймовірно до середини вересня цей фактор буде впливати на ринки. З іншого боку, на ринок після сезону відпусток вийдуть споживачі з США і ЄС для поповнення складських запасів, збільшивши рівень попиту, що дозволить постачальникам з СНД стабілізувати ціни. У разі введення 10-25% експортного мита на готовий прокат в Китаї, місцеві постачальники будуть змушені підняти котирування, що в цілому вплине на ціноутворення на регіональних ринках тонколистового прокату.