Східна Європа “вимиває” з України трудові ресурси

02.02.17

SzpurB01Україні потрібен індустріальний перехід, необхідно створити переробні підприємства, які дадуть робочі місця, вважає CEO “Укрпромзовнішекспертиза” Володимир Власюк.

Глобальні міграційні процеси створили ситуацію трудового “вакууму” в країнах Східної Європи, його заміщають працівники з колишніх союзних республік, в тому числі з України, яка втрачає трудовий потенціал. Утримати фахівців від еміграції може зміна підходів до вирішення економічних, освітніх та інших проблем всередині країни. Зокрема, Україні необхідний індустріальний перехід, будівництво мережі переробних підприємств. Про це сказав на прес-конференції в РІА Новини України голова Комітету з питань промислової модернізації при Торгово-промисловій палаті України, СЕО компанії “Укрпромзовнішекспертиза” Володимир Власюк.

“Ми дивимося на проблему трудових ресурсів з точки зору економіки. Держава – пов’язаний механізм, якщо не вирішується одне питання, воно тягне за собою інші проблеми. І зараз ми підійшли до такої точки напруженості, коли бачимо, що не вирішене багато питань в освіті, у трудовій міграції, у рівні життя – все це створює такий фон, на якому люди діють і визначають свої плани – будуть вони їхати чи залишаться в країні”, – сказав Власюк. Поки цей фон не дуже радує. Експерт продемонстрував основані на даних Світового банку графіки, що відображають зростання ВВП на душу населення (за паритетом купівельної спроможності) України та кількох країн-сусідів. Згідно з цими даними, з 1990 року Польща і Туреччина більш ніж в два рази збільшили ВВП, тоді як ВВП України сьогодні становить близько 59% (за іншими даними – близько 65%) від рівня 1991 року.

“Ми випадаємо із загального контексту, коли сусідні країни набрали, Україна зменшила ВВП. Ми розуміємо, що довго така ситуація тривати не може… Це створює напругу в різних сферах життя, впливає на вибір людей, в тому числі, емігрантські настрої”, – сказав Власюк. За його словами, питання трудової міграції треба розглядати в міжнародному контексті: “наприклад, зараз говорять про ризики серйозного занепаду в країнах Східної Європи, які є частиною Євросоюзу, через те, що звідти виїжджають кваліфікована робоча сила далі на Захід”. Висококваліфіковані фахівці їдуть з Польщі та країн Прибалтики до Німеччини, Великобританії, в США. У країнах Східної Європи “створюється вакуум, який заповнюють працівники різних спеціальностей вже з країн колишнього Радянського Союзу, зокрема, з України”, підкреслив Власюк. Експерт зазначив, що при розгляді проблеми необхідно пам’ятати про свободу переміщення і про право вибору – люди можуть обирати, де кращі умови для їх самореалізації. Але, з іншого боку, є небезпека, що фахівців не буде всередині країни – тому “повинна бути якась контрполітіка”. За словами Власюка, в 2013 році чисельність економічно активного населення у віці від 15 до 70 років становила 20,8 млн. осіб, в 2016 році – вже близько 18 млн. “Скорочення трудового ресурсу очевидно. За рахунок чого це відбулося? Перш за все, за рахунок скорочення кількості штатних працівників з 10,2 млн. до 8,2 млн.”, – зазначив експерт, додавши, що це – результат падіння переробної промисловості. При цьому кількість українців, які виїхали на роботу за кордон, збільшилася на 1,2 млн. чоловік і на сьогодні становить понад 25% економічно активного населення. За офіційними даними, в 2013 році таких було 3,2 мільйони, в 2016-му – вже 4,6 мільйони чоловік. “Україна втрачає такий важливий фактор економічного зростання, як наявність кваліфікованої недорогої робочої сили”, – констатував Власюк. За словами експерта, для того, щоб зупинити цей процес, потрібно проводити політику створення робочих місць всередині країни, перш за все – для кваліфікованих працівників. Але поки в країні спостерігається деіндустріалізація, Україна все більше вивозить сировинних продуктів (метал, руда, зерно …). Зрозуміло, що така структурна деградація економіки веде до трудової міграції. “Тому Україні потрібен індустріальний перехід, необхідно створення багатьох переробних підприємств, які дадуть робочі місця…”, – сказав експерт, додавши, що не можна забувати і про систему освіти. Якщо ж такий “контрполітики” не буде, то, за словами Власюка, Україні й надалі “загрожує виїзд трудового капіталу та скорочення населення”.

“Мені важко уявити собі, як Україна може існувати в такому складному геополітичному просторі з населенням не 42,5 мільйони, як зараз, а 30 мільйонів, і як країна сільськогосподарська, сировинна… Мені здається, така модель неможлива для України, при такій моделі наше суспільство існувати не може. В Україні має проживати мінімум 50 мільйонів чоловік для того, щоб країна могла вирішувати свої соціальні та інші проблеми, включаючи проблему безпеки”, – заявив експерт. Власюк зазначив, що для цього має бути створено понад 25 мільйонів робочих місць, рівень оплати праці повинен бути не нижче, ніж у сусідніх країнах. Експерт навів приклад сусідньої Туреччини, де населення становить близько 77 мільйонів осіб, з них близько 45% – люди до 25 років: “тобто, це молодий народ”. “У Туреччині є два пріоритети: оплата вчителям, починаючи від 700 доларів, і медикам. Там в суспільстві все стоїть на ногах, не як у нас, де все на голову поставлено… Пріоритети у нас потрібно змінити”, – зазначив він. Нагадаємо, соціологи говорять про зростання емігрантських настроїв серед українців. Так, за результатами соцопитування, проведеного компанією Research & Branding Group у грудні 2016 року, третина жителів України (34%) при нагоді готові назавжди покинути Україну і переїхати в іншу країну на постійне місце проживання, не готові до такого кроку більше половини респондентів (55%). З лютого 2015 року по грудень 2016 року кількість громадян, готових назавжди виїхати з країни, збільшилася на 6%, і настільки ж зменшилася кількість тих, хто не готовий покинути Україну.

Джерело: http://rian.com.ua/analytics/20170127/1020888310.html