minprom.com.ua: “Обсяг брухтозаготівлі оновив історичний мінімум”.

03.02.14

m_logo-2За підсумками 2013 року обсяг заготівлі брухту чорних металів в Україні оновив історичний мінімум і склав 5,7 млн. тон, що на 0,3 млн. тон менше, ніж у 2012 році. Про це йдеться у річному дослідженні світового та українського ринку брухту, проведеного ДП “Укрпромзовнішекспертиза” (УПЕ).

“Основними фундаментальними причинами стагнації вітчизняної заготівлі брухту є виснаження легкодоступних джерел сировини і низький рівень інвестиційної активності як держави, так і приватних інвесторів, – коментує начальник відділу маркетингу УПЕ Юрій Добровольський. – Що стосується ситуативних чинників, то в минулому році заготівля також перебувала під знижувальним впливом падіння попиту на брухт, зниження закупівельних цін і адміністративного обмеження експорту”.

В УПЕ відзначають, що відображенням проблем вітчизняної брухтозаготівельної галузі є динаміка скорочення збору сировини. Так якщо в 2000-2005 роках в середньому заготовлювалося 8-10 млн. тон, то в останні п’ять років заготівля коливається в діапазоні 5-7 млн. тон, і в разі відсутності реалізації програм з оновлення металофонду цей показник виглядає межею продуктивності.

Ще одним антирекордом 2013 року стало зниження експорту сировини до історичного мінімуму – 255 тис. тонн, що на 112 тис. тон менше, ніж у 2012 році. “Проблеми експортерів з отриманням експортних квот були вирішені лише у червні, – пояснює Ю.Добровольський. – Таким чином, у першому півріччі експорт не проводився взагалі”. Однак навіть після отримання дозволу на вивезення сировини слабкий попит на зовнішніх ринках і гостра конкуренція з насамперед російськими та румунськими експортерами не дозволили вітчизняним трейдерам реалізовувати значні обсяги брухту. Найбільшими покупцями вітчизняного брухту стали Туреччина (195 тис. тон, або 76%) і Молдова (60 тис. тонн, або 24 %).
У 2013 році були зафіксовані рекордно високі показники імпорту металобрухту. Так, якщо в 2012 році було імпортовано 116 тис. тон, то в 2013 році ввезення брухту виросло практично в два рази і досяг 228 тис. тон. “Незважаючи на зниження дефіцитності ринку орієнтовно до 300 тис. тонн, вітчизняні металурги були змушені нарощувати імпорт у зв’язку з високими цінами на DRI і істотним зростанням попиту на дану сировину на внутрішньому ринку Росії, – пояснює Ю.Добровольський. – При цьому ціни на імпортний брухт все одно в середньому на 40-60 дол. перевищували внутрішні котирування, що знижувало конкурентоспроможність вітчизняних сталеливарників”.

Головними покупцями імпортного брухту стали підприємства холдингу Метінвест, зокрема Єнакіївський МК. Найбільшим же постачальником сировини в нашу країну незмінно залишається Казахстан – 94 % в структурі імпорту. Однак наприкінці 2013 року уряд Казахстану прийняв постанову, яка передбачає тимчасову заборону на експорт брухту з цієї країни (з можливістю пролонгації). Тому наступного року українські металурги зіткнуться з серйозною проблемою при пошуку альтернативних Казахстану постачальників металобрухту.

“За нашими очікуваннями наступного року заготівля брухту збільшиться незначно і складе близько 5,9 млн тон, – прогнозує Ю.Добровольський. – При цьому дефіцитність ринку збільшиться до приблизно 0,4 млн. тон у зв’язку з більш швидким зростанням попиту”.

На 2014 рік експерти УПЕ прогнозують збільшення середніх закупівельних цін з 295 дол./т EXW до 300 дол./тонн EXW у зв’язку з посиленням дефіциту і зростанням вартості вітчизняного прокату на зовнішніх напрямах.

Мінпром